Hypoteticky...

17. června 2008 v 22:30 | birch |  2008
Sobota, 8.června, 2008

V iaidó strávíme mnoho času úvahami o zabíjení jiných lidí. Uvolněně debatujeme o tnutí našeho protivníka přes oči, za účelem jeho oslepení, před rozseknutím jeho hlavy a krku; debatujeme o nejlepším úhlu bodnutí někoho do srdce; diskutujeme nejlepší držení meče pro uříznutí něčí hlavy. Jistě, je to všechno v hypotetické rovině, že?

Dobře, co jestli ... vím, zní to silácky jestli ... ale co když zjistíš, že se musíš rozhodnout, zda zakročíš při nějaké násilné okolnosti?

Dneska kolem poledne, muž svým vozem najel do davu lidí v Akihabaře v Tokiu a potom pokračoval v řádění bodáním lidí. Zabil nejméně 3 lidi a zranil 14 dalších.
Více o této události si můžete přečíct zde.

Byl jsem v Akihabaře v pátek v noci. V minulosti jsem tam byl s mečem po cvičení iaidó. Zapoměňme na to, jak je celá situace nepříjemná, je možné, že ty nebo já bychom se možná sami objevili v téhle situaci.

Jsem zvědav, zda bych byl schopen něco udělat nebo jestli bych tam jenom stál v šoku. Nakonec útočníka policie zodpovědně zadržela, ale více než 10 lidí bylo zraněno nebo zabito. Neznám karate; neznám aikido nebo krav maga nebo něco jiného - žádnou z těchto možností... Mohl bych ho zastavit useknutím jeho ruky nebo něčeho jiného. Měl bych kuráž to udělat?

Poprvé jsem začal přemýšlet o této věci po tom, co se stala následující událost. Šílenec k smrti ubodal děti na základní škole. Toho času jako učitel na základní škole jsem přemýšlel, zda bych byl schopen tomu zamezit v mojí škole.

Neumím zcela vysvětlit proč, ale myslím, že zvláště toto je důležitá otázka pro iaidóku (pozn. překl. člověk cvičící iaidó). Jsem připraven připustit, že tato situace se nikdy více nestane. Ale jsem ja psychicky připraven zabít a/nebo zemřít za záchránu lidského života?

vložil Jeff ve 12:34 AM

Sunday, June 08, 2008

Hypothetically ...

In iaido, we spend a lot of time thinking about killing other people. We casually talk about cutting our opponent across the eyes to blind him before cutting his head and neck in half; we talk about the best angle to stab someone in the heart; we discuss the best grip for cutting off someone's head. Of course, it's all hypothetical, right?

Well, what IF ... I know it's a big if ... but what if you found yourself having to decide whether or not to intervene in a violent situation?

Today around noon, a man drove his car into a crowd in Akihabara, Tokyo, and then went on a stabbing spree. He killed at least 3 people and injured 14 others.
Read more about this story here.

I was in Akihabara on Friday night. I have been there in the past with my sword after an iai practice. So, forgetting about how unlikely it is, it is possible that you or I might find ourselves in this kind of situation.

I wonder whether I would be able to do anything, or if I would just stand there in shock. In the end, police apprehended the man responsible, but only after more than a dozen people had been injured or killed. I don't know karate; I don't know aikido, or krav maga or anything else - there's no way I could stop him short of cutting his arm off or something. Would I have the guts to do it?

I first started thinking about this kind of thing after this happened. A madman stabbed children to death in an elementary school. As an elementary school teacher (at the time) I wondered whether I would have been able to stop it had it been my school.

I can't quite explain why, but I think this is an important question for iaidoka, especially. I'm prepared to admit that this situation is almost certainly never going to happen. But am I mentally prepared to kill and/or die to save another person's life?

posted by Jeff at 12:34 AM 3 comments
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama