Jednonohé sekání

1. července 2008 v 18:46 | jeff - přeložil birch |  2007
Úterý, 2.října, 2007

Sensej Azuma opakovaně mluví o rovnováze. Poslední cvičení nás nechal se postavit na jednu nohu a sekat. Museli jsme přemýšlet, proč se houpeme dozadu a dopředu a také proč jsme měli sklon vykopávat chodidlo, jenž se zvedalo od podlahy, když jsme sekali.

Dělat to, bylo skutečně těžké a myslel jsem na mého přítele Eda, který má jednu nohu a dělá pěkné iaidó. Důvod proč dělá tak pěkné iaidó je, protože nikdy není mimo rovnováhu. Jestliže by on ztratil rovnováhu, tak upadne. My ostatní se bohužel můžeme oddávat špatným zvykům, kde se předkloníme nebo zakloníme nebo pohazujeme hlavou, když sekáme. S těmito zvyky je extrémně těžké přestat, protože rovnováha je tak základní, že je to těžké změnit.

Zde je návrh pro zlepšení: zvednout pravou nohu a zkusit několikrát seknout. Sekej, dokud můžeš sekat bez kolébání nebo pohnutí zvednutou nohou. Postupně snižuj svojí nohu, dokud nebude téměř v kontaktu se zemí. Kromě toho, sekni bez kmitání dolů přímo směrem ke stojícímu chodidlu a zároveň vymršti přední nestojící nohu. Další, zkus vykročit během seku a znovu získej pocit nalévání svojí váhy zcela do jedné nohy, když chceš přemístit svojí váhu. Nyní to zkus a dělej celý postup pochopitelně!

Zde je jiná kontrola. Dělej iponme-mae, ale nezastavuj při nukitsuke. Zkontroluj svůj postoj myšlením. Opatrně proveď furikaburi a v džódanu zdvihni celou svojí přední nohu z podlahy a sekni - tvoje přední noha je ve vzduchu. Mohl by jsi to udělat? Nemohl.

Ještě jedna kontrola: dělej mae a pokračuj do kiri-otoši, ale předtím udělej čiburi, představuj si, že tvůj protivník náhle seká na tvojí přední nohu. Neblokuj, jen ukroč dozadu tak, aby tvoje chodidlo blížilo pozici pro nukicuke v uširo. Bylo to jednoduché nebo jsi byl tak zkroucený, že se nemůžeš jednoduše postavit?

vloženo Jeffem v 12:49 AM

Původní článek v angličtině najdete na http://jeffsbudoblog.blogspot.com/2007/10/one-legged-cutting.html

Tuesday, October 02, 2007

One-Legged Cutting

Azuma sensei frequently talks about balance. Last class he had us standing on one leg and cutting. We had to think about why we wobble back and forth, and also why we tended to kick up the foot that we had lifted off the ground at the moment when we cut.

It was really hard to do, and I thought about my friend Ed, who has one leg but does beautiful iaido. The reason he does such nice iai is because he is never off balance. If he goes off balance, he takes a fall. The rest of us, however, can indulge in bad habits where we lean forward, or lean backwards, or bob our heads when we cut. These habits are extremely hard to break because balance is so fundamental that it is hard to change.

So here's a suggestion: lift one leg right up and try cutting a few times. Keep doing it until you can cut without wobbling or moving your lifted leg. Gradually lower your foot until it is almost in contact with the ground. Then, cut and without toppling forward onto that foot, shoot the front foot out. Next, try to step through and recapture the feeling of loading your weight entirely on one foot as you transfer your weight. Now, try and make the whole process natural!

Here's another check. Do ipponme-mae but stop at nukitsuke. Check your posture mentally. Carefully perform furikaburi, and at the jodan position, lift your front leg completely off the ground and cut with your front leg in the air. Could you do it? I couldn't.

One more check: do mae and continue through to kiri-otoshi. Before you do chiburi, imagine that your opponent suddenly cuts for your front foot. Don't block, just step backwards so that your feet resemble the nukitsuke position for Ushiro. Was it easy, or were you so dog-legged that you couldn't stand up easily?

posted by Jeff at 12:49 AM 1 comments
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Láďa Láďa | Web | 2. července 2008 v 19:39 | Reagovat

K tý soutěži, myslim že ti to neuznaj, chtěli 10 návrhů, ne 4...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama